V zimě to s počtem vrstev oblečení nepřehánějte

V zimě to s počtem vrstev oblečení nepřehánějte

Mezi některými staršími lidmi panuje mylný názor, že čím více vrstev v zimě na sebe navlékneme, tím lépe. Moderní textilní materiály však s tímto zastaralým systémem nekorespondují a přesvědčí vás o tom, že to jde i jinak, než mít na sobě dvoje podvlíkačky a pět svetrů.
jezero v zimě

Kouzlo čtyř vrstev

Typické zimní mrazivé počasí bývá aktuální v lednu a v únoru. Zatímco v prosinci se teploty vzduchu pohybují spíše kolem nuly a v březnu už začíná mít sílu jarní slunce, počátek roku je vždy nejchladnějším obdobím. Dokazují to i meteorologické statistiky. Pro zvířata je tento zimní čas nejobtížnější zkouškou pro přežití a pro řadu živočišných druhů je zásadní vytvořit si dostatečně silnou tukovou zásobu ještě včas, v průběhu podzimu. Člověk pochopitelně tukové zásoby tvořit nemusí, i když je o vánočních svátcích mívá mnohem silnější, než v létě, a k ochraně před mrazem postačí vhodný oděv .

Největších zkušeností v tomto směru mívají lidé, kteří se aktivně věnují outdooru. Spojují praktičnost s elegancí, ale hlavní důraz kladou na podporu termoregulace organismu. Doporučí vám zpravidla tři až čtyři vrstvy oděvu do mrazivých dnů.

Transportní vrstva – je považována za základní, měla by odvádět pot a vlhkost od pokožky. Je totiž známo, že právě pot nás chrání před přehřátím, pokožku ochlazuje, což ale není v mrazu žádoucí. Základní vrstvě se také někdy říká funkční oděv. Měl by být přiléhavý a z materiálů nejlépe merino vlna nebo elastan a polyester. Lidé, kteří syntetické tkaniny a vlnu nesnesou, by se měli orientovat na bavlněné prádlo, ale jako druhou vrstvu již zvolit kvalitní péřovou bundu.
zahalená tvář v zimě

Izolační střední vrstva – zabraňuje ztrátám tělesného tepla do okolního prostředí a zde jsou vhodné syntetické tkaniny. Podstatné je, aby byly velmi lehké a pokud možno na zip. Syntetická vlákna by neměla absorbovat vlhkost.

Izolační vnější vrstva – může být konečnou vrstvou, případně na ni ještě navazuje ochranný svrchník s goretexovou membránou, který dokonale chrání i proti větru a dešti nebo sněhu. Izolační vrstva vnější je obvykle softshellová nebo péřová bunda a svrchník s goretexem může být i tenký, opatřený pouze kapucí.