Jak zjistit, kdy jsou dané společnosti na prodej

Jak zjistit, kdy jsou dané společnosti na prodej


Pokud podnikatel nechce zakládat novou firmu od píky, má také možnost koupit si nějakou již hotovou. Problémem však může být, že najít, kdy a zda jsou které společnosti na prodej, není tak snadné. Naštěstí zde existuje hned několik možností. V případě, že nás zajímá takzvaná ready-made společnost, tedy založená, avšak doposud nefungující, pak se nemusíme příliš namáhat. Stačí nám kontaktovat některou z firem, které je nabízí. Zde si pak můžeme vybrat tu, která bude nejlépe vyhovovat našim požadavkům.

firmy nejsou zrovna levné

To však nemusí být vždy náš případ. Možná jsme se rozhodli koupit nějakou, která je již zavedená. I zde máme několik možností: pokud nás zajímá nějaká konkrétní firma, kterou bychom rádi odkoupili, pak můžeme kontaktovat jejího majitele a jednoduše se jej zeptat, zda o tom neuvažuje. Jistě, v drtivé většině případů bude odpověď znít „ne“, avšak kdo ví, můžeme mít štěstí.

Když si pak chceme vybrat z těch, které již k prodeji jsou, je naše situace složitější. Bohužel neexistuje jednotný rejstřík, který by uváděl všechny pohromadě. Nezbude nám tedy, než s pomocí internetového vyhledávače pátrat, až se dobereme skutečně všech firem.

prodej firmy

Další možností je podívat se na aukce. To se hodí, pokud chceme koupit nějakou upadající společnost, která je těsně před krachem, a pokusit se ji pozvednout z popela. Právě zde jsou totožni ty, které skončily v insolvenci, prodávány. A pokud budete mít trochu štěstí, můžete ji získat za velmi dobrou cenu – buďme totiž realisté, do něčeho takového se pohrne skutečně jen málokdo.

Jak je tedy vidět, možnosti tu jsou. Jistě, není to tak jednoduché, jak by mohlo být, a ucelený rejstřík firem, které jsou zrovna k prodeji, ať už z jakéhokoliv důvodu, by rozhodně pomohl. Bohužel by bylo administrativně náročné jej zpracovat, a navíc to v současné době nepatří mezi priority vlády, z celkem pochopitelných důvodů. Zdá se tedy, že se v dohledné době budeme muset smířit s tím, že tento proces bude poněkud komplikovanější.