Jak na obnovu starého nábytku

Jak na obnovu starého nábytku

Přestože se někdy oprava starého nábytku může zdát zdlouhavá a náročná, vždy tomu tak být nemusí. Představa nového je lákavá, pokud ale ke starým věcem máme citový vztah a zároveň se chceme chovat úsporně a ekologicky, nemusíme je vždycky vyhazovat. Zrestaurovat si starý nábytek vůbec není náročné.
kočka za gaučem
1.       Opravte mechanické poškození
Nejdříve je nutné věc opravit. Polámané dřevo opatrně uvolněte a vyměňte za nové desky. Pokud je na nábytku také potah, je dobré jej vyčistit nebo zašít, jestliže jej nehodláte úplně vyměnit. U prosezených křesel je také záhodno popřemýšlet o novém vycpání. K tomu můžete využít službu odborníka, nebo je vycpat molitanem či jinou výstelkou. Než s předmětem budete pracovat dál, měl by být očištěný a neponičený.
2.       Udělejte si návrh
Rozmyslete si, do jaké podoby chcete nábytek proměnit. Je možné prakticky cokoliv. Prohledáte-li internet a uděláte menší průzkum trhu, zjistíte, jak šikovní někteří lidé v tomto oboru jsou. Nechte se inspirovat podobnými návody a videi. Design můžete sladit s interiérem.
Celý plán si poté alespoň hrubě načrtněte na papír, abyste věděli, jak postupovat.
pohovka s polštářky
3.       Restaurujte
Podle svého nákresu si určete potřeby, které k opravě budete potřebovat. Zřejmě to bude například barva na dřevo či lak. Před jakýmkoli barvením je vhodné přejet dřevěné plochy brusným papírem. Zvláště u lakovaných kusů nábytku je to velmi důležité, jinak vám zde barva nebude držet.
Máte-li v úmyslu křeslo, či pohovku také přečalounit, je důležité vybrat si k tomu správný materiál. Látka na sezení musí být dostatečně pevná, jinak se nějaké době vydře.
Nakonec vše zkompletujte. Postupujte pomalu a s rozvahou. Později až budete takto modernizovat několikátý kus, budete si v použití různých přípravků a nástrojů daleko více věřit. Tímto způsobem však dostanete zcela nový, krásný kus.