Domácí politika pod hrozbou koronaviru

Domácí politika pod hrozbou koronaviru

Veškerá média ve státě v současnosti věnují maximální pozornost pandemii, která ohrožuje lidstvo a bez nalezení skutečně účinného léku by mohla způsobit ztráty na životech stejné, ne-li větší než obávaná španělská chřipka, která zkosila desítky milionů lidí těsně po skončení první světové války. Politický život jako by se zastavil, lépe řečeno, z médií téměř zmizely každodenní informace a komentáře o politických půtkách, skandálech a ostatním dění. Covid-19Pro premiéra Andreje Babiše plně zaměstnaného premiérskými povinnostmi v utkání s koronavirovou nákazou je to na druhé straně oddechový čas v souboji s opozicí a možná ještě více s vlastními problémy. Ještě před tím, než stránky novin začaly plnit počty nakažených, přinášely, vyjma tisku ovládaným českým premiérem, hojnost jeho pestrých průšvihů od různých urážek domácích i zahraničních politiků až po nepříjemná fakta o prohlubujícím se podezření o premiérově střetu zájmů a důvody jeho pokračujícího trestního stíhání. I v těchto chvílích by se nemělo zapomínat, že současná každodenní snaha Andreje Babiše v boji s pandemií není vyobrazením obětavého politika, který pro záchranu národa nasadí veškerou energii a um, nýbrž prvořadá povinnost a odpovědnost předsedy vlády. Jinými slovy, kdyby ve Strakově akademii seděl kdokoli jiný, jeho konání by se také muselo podřídit dané situaci.
Opozice vládní nařízení a usnesení pro boj s nákazou v této krizové době podporuje. Upřímně řečeno, co jiného jí také zbývá. Kritizovány jsou ale dílčí kroky, například změna statutu krizového štábu v obsazení jeho šéfa a také nedostatečná informovanost opozičních vůdců o situaci a připravovaných krocích. Vyšachování místopředsedy vlády Jana Hamáčka z vedení krizového štábu vyvolává neodbytný dojem, že se jedná o Babišovu pomstu poté, co koktajícího premiéra na jedné z mnoha tiskovek věnovaných boji s koronavirem totálně zastínil civilně oblečený a lidsky a věcně promlouvající šéf sociálních demokratů. Ochranná rouškaPremiér zkrátka cítí šanci, jak si vylepšit renomé u části veřejnosti, která není „zkoblihována“ a žádný Hamáček mu to nebude kazit. Toto tvrzení podporuje i Babišovo veřejné pokárání svého ministra zdravotnictví Vojtěcha stran některých získaných informací. Adam Vojtěch se logicky také dostal do zvýšené pozornosti médií a potenciálně mohl vyšroubovat svoji popularitu a zastínit tak svého stranického šéfa. Ukázalo se však, že Babiš se obával zbytečně, neslaný a nemastný ministr zdravotnictví působí velmi nejistě a je zatím nejčastějším terčem zejména odborné veřejnosti. Dodejme, že po právu, jeho rozhodnutí v oblasti zásobování nemocnic byly eufemisticky řečeno přinejmenším nešťastné.
Přejme si, abychom se s koronavirem vypořádali co nejdříve a navrátili se k normálnímu životu. A také si přejme, abychom neztratili paměť, současná situace je výjimečná, ale pořád platí, co je černé a co bílé.